Jedną z najważniejszych kwestii w każdym rozwodzie jest podjęcie decyzji, kto co dostanie. Kto dostanie dom? Kto dostanie samochód? Większość par małżeńskich gromadzi w trakcie wspólnego życia różnorodne aktywa i majątek, a podjęcie decyzji o sposobie podziału posiadanego majątku może być niezwykle trudne.
Nieporozumienia dotyczące podziału tych aktywów mogą prowadzić do poważnych sporów w trakcie rozwodu, jest więc niezwykle ważne dla każdej pary przechodzącej przez ten proces, aby zrozumieć, jak ten proces działa. Poniżej przedstawiamy sześć ważnych rzeczy, które każda para powinna wiedzieć o podziale majątku. Należy pamiętać, że każde postępowanie rozwodowe jest wyjątkowe i że należy skonsultować się z prawnikiem w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat rozwodu lub podziału majątku.
1) Jeśli nie dojdzie do porozumienia, sędzia zdecyduje za Was.
Podobnie jak w przypadku większości aspektów rozwodu, jeśli Ty i Twój małżonek nie możecie dojść do porozumienia w sprawie warunków podziału majątku, będziecie zmuszeni udać się na rozprawę, gdzie decyzje podejmie sędzia. Jego decyzja będzie wiążąca dla Was obojga.
2) Sprawiedliwy podział wg. Sędziego
Oznacza to, że sędzia będzie dążył do podziału majątku pary w sposób sprawiedliwy i słuszny. Sąd dokona podziału majątku w sposób, który uzna za konieczny, aby podział był jak najbardziej sprawiedliwy. Co do zasady cały majątek dzielony jest na dwie równe części.
3) Równy nie zawsze oznacza sprawiedliwy
Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że koncepcja sprawiedliwego podziału nie zawsze doprowadzi do równego podziału. Chociaż większość sądów będzie starała się podzielić majątek w sposób jak najbardziej równy, sędzia może stwierdzić, że sprawiedliwszy byłby podział majątku w sposób nierówny, przyznając większą część jednemu z małżonków niż drugiemu. Jest wiele okoliczności, które mogą wpłynąć na tę decyzję, więc pamiętaj, że sprawiedliwy nie zawsze oznacza równy.
4) Majątek małżeński a niemałżeński
Na podział Waszego majątku duży wpływ będzie miało to, jak określicie, które nieruchomości są uznawane za małżeńskie, a które traktowane są osobno jako nieruchomości pozamałżeńskie. Majątek uznawany za pozamałżeński to majątek, który został uzyskany przed zawarciem związku małżeńskiego. Tylko majątek małżeński zostanie podzielony pomiędzy obie strony; majątek uzyskany poza małżeństwem zostanie zatrzymany przez którąś ze stron jako jego właściciel. Ustalenie, które mienie jest uznawane za część małżeństwa, jest procesem niezwykle złożonym. Przykładowo, majątek niemałżeński uzyskany przed ślubem, którego wartość wzrosła w trakcie trwania małżeństwa, wymaga uznania wzrostu wartości za majątek małżeński. Dodatkowo, wspólne korzystanie z majątku niemałżeńskiego w trakcie trwania małżeństwa może prowadzić do traktowania go jako majątku małżeńskiego. Zalecamy skorzystanie z usług doświadczonego adwokataprawnika, który pomoże ustalić, które aktywa powinny być uznane za małżeńskie, a które nie.
5) Sądy zajmą się majątkiem, który trudno podzielić.
Niektóre rzeczy łatwo jest podzielić w sposób praktyczny i rozsądny. Na przykład, żaden sędzia nie będzie wymagał od rozwodzącej się pary, aby dzieliła się swoim domem. Ale sędzia może przyznać dom jednemu z małżonków i zażądać finansowej rekompensaty od drugiego małżonka, aby wyrównać jego udział w domu. Decydując o sposobie podziału majątku między małżonkami, sąd weźmie pod uwagę praktyczne aspekty podziału majątku.
6) Rozdzielane są również długi.
Podział majątku dotyczy nie tylko aktywów, ale także długów. Jest to czynnik, którego ludzie często nie biorą pod uwagę rozważając rozwód. Jeśli ty i twój współmałżonek macie 10 tys. złotych długu na kartach kredytowych, to ten dług będzie brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o podziale majątku.
Jeśli rozważasz rozwód, niezwykle ważne jest, abyś skorzystał z usług prawnika, aby zapewnić, że Twoje prawa do majątku i własności są chronione.
Podobne tematy
- Sąd rodzinny – Co to jest majątek małżeński i majątek odrębny?
- Czy powinienem mieć intercyzę?
- Kluczowe aspekty podziału majątku po rozwodzie: co musisz wiedzieć
Ograniczenie odpowiedzialności
Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie mają charakter informacyjny i edukacyjny. Materiały zamieszczone na stronie doradztworozwodowe.pl nie stanowią opinii prawnej, porady prawnej ani wykładni prawnej. Autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości, błędy, pomyłki lub brak aktualności w opublikowanych treściach. Materiały zamieszczone na tej stronie użytkownik końcowy wykorzystuje na własną odpowiedzialność i tylko dla własnych potrzeb.