Prawa rozwodowe – kluczowe kwestie podczas rozwodu

Po rozstaniu normalnym jest podejmowanie działań mających zapewnić korzystne ustalenia rozwodowe.Wtedy właśnie pojawiają się mediacje rozwodowe, postępowanie sądowe, a także stały kontakt z prawnikiem, aby mieć pewność, że Twoje prawa rozwodowe są respektowane. Dobrze jest pamiętać, że warunki w każdym rozwodzie mogą być różne, a czynniki te determinują cały przebieg procesu prawnego. Zacznijmy od tego, że nie jest to sytuacja całkowicie przyjemna, a doprowadzenie jej do skutku wymaga czasu i wysiłku.

Jest sporo szczegółów, których nie należy pomijać w dyskusji, a sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że związek jest zepsuty, a naleganie na wymuszoną komunikację w celu osiągnięcia porozumienia dla indywidualnego dobra każdej ze stron jest niewygodne, denerwujące, a czasem prawie niemożliwe do wykonania.

Prawa przy rozwodzie są zachowane dzięki żmudnemu procesowi, który jest przeprowadzany przez władze. Chodzi o to, aby uzyskać sprawiedliwe korzyści, osiągnąć porozumienie, które działa w krótkim i długim okresie.

Rozwód nie jest zemstą, nie używa się prawa, aby wyrównać rachunki lub ukarać kogoś

Oczywiście, prawo jest po to, by chronić tych, którzy go potrzebują, i by upewnić się, że głosy są słyszalne zawsze, gdy są potrzebne. Ale to nie znaczy, że strony mogą wykorzystywać system prawny do wyrządzania sobie krzywdy, do jawnego karania, czy do destabilizacji drugiej osoby.

Każdy ma możliwość obrony, a także skorzystania z profesjonalnej pomocy, aby dowiedzieć się, co się dzieje oraz jak zapobiec wykorzystywaniu przez byłego partnera technik do wyrządzenia krzywdy.

Kiedy decydujemy się na formalne zakończenie małżeństwa, robimy to po to, aby móc ruszyć dalej niezależnie, pozostawiając za sobą to, co się wydarzyło i nadając inne znaczenie życiu rodzinnemu, które prowadziliśmy w tym czasie.

Gdy czujesz się atakowany, czas na ujawnienie sytuacji i zadbanie o siebie i dzieci, które masz z byłym partnerem, ponieważ nie należy dopuszczać do niespójności w umowach dotyczących alimentów, opieki nad dziećmi, a nawet podziału majątku, który jest jedną z najbardziej wrażliwych kwestii.

Dzieci są ważną częścią małżeństwa, a po rozwodzie należy nadal wzmacniać tę więź

Każdy rodzic musi zadbać o swoje prawa przy rozwodzie i dotyczy to również relacji z dziećmi, gdyż nie powinny być one wyłączone z rozmów z prawnikiem. Rzeczywistość jest taka, że na rodzicach spoczywa społeczny obowiązek opieki nad dzieckiem i uczestniczenia w jego wychowaniu.

Jeśli odmówiono Ci tego prawa, masz do dyspozycji wiele opcji, które różnią się w zależności od Twojej sytuacji. Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość, co trzeba zrobić i zadbać o to, co należy do nas, bo nie rozwodzisz się z dziećmi a jedynie z jego rodzicem.

Niezależnie od tego, co wydarzyło się między Tobą a Twoim byłym małżonkiem wskazane jest również, przynajmniej w obecności dzieci, aby Twoja uwaga była skupiona na rozwiązywaniu problemów, podejmowaniu decyzji, porządkowaniu dokumentów i radzeniu sobie w sytuacjach awaryjnych.

Kiedy napadasz na członka rodziny na oczach dziecka, powodujesz bardzo poważną ranę emocjonalną, która pokazuje, że rodzina się rozpada i nigdy nie będzie tym, czym była wcześniej. Zanim zaczniemy myśleć o problemach małżeńskich, priorytetem powinny być dzieci.

Oczywiście relacje między rodzicem a dzieckiem mogą być ograniczone na wiele sposobów, a prawo dziecka zawsze będzie priorytetem sądu. Na przykład, jeśli istnieje historia znęcania się, to sam sędzia będzie regulował dostęp do dziecka.

Jeśli nie ma historii znęcania się, nie powinno być problemu z odwiedzaniem dziecka w domu, w którym ono mieszka, a tym bardziej ze wspólnym przebywaniem z nim tak długo, jak się chce. Można o tym dyskutować, a im dokładniejsze warunki ustalicie, tym łatwiej będzie działać.

Z drugiej strony każdy z partnerów musi zrozumieć, że dziecko nie jest narzędziem do zemsty czy dokuczenia byłemu partnerowi, jest członkiem rodziny i należy je traktować z godnością, nie powodując szkód społecznych, osobistych i psychicznych.

Zadaniem każdego człowieka jest poznanie prawnie i społecznie dopuszczalnych granic postępowania w sytuacji rozwodu związanego z kwestią dzieci. W tym celu można skontaktować się z prawnikiem rodzinnym, dzięki czemu będzie się miało świadomość, jakie aspekty należy egzekwować.

Warto komunikować się szczerze i otwarcie podczas rozwodu

Istnieją elementy osobiste, które warto zachować, a nawet zastosować w praktyce, aby rozwiązać drobne konflikty, które mogą się pojawić. Na przykład zaleca się praktyczność, pewność siebie w wyrażaniu pomysłów oraz zaplanowanie z wyprzedzeniem ważnej strategii składania wniosków.

Wiąże się to bezpośrednio z tą częścią procesu rozwodowego, w której trzeba negocjować, gdyż nieuniknione staje się osiągnięcie złotego środka. Dotyczy to wszystkich finansowych aspektów relacji z byłym małżonkiem, decydowania o tym, kto będzie utrzymywał dzieci, czy główny dom itd.

Nie powiemy, że będzie to łatwe, zapewne będzie wymagało pomocy prawnika, który Cię przygotuje, ale tą drogę można pokonać, jeśli ma się ustalony plan postępowania w prostej linii, a szczerość, pozwala uniknąć problemów, jeśli od początku mówi się otwarcie.

Wiąże się z kontaktami z prawnikiem, jego personelem, a także z byłym małżonkiem. Co ważne nie warto zgadzać się na warunki, o których sami zdecydowaliście lub na które się zgodziliście, a następnie zaprzeczać temu lub nagle obrać inny kurs bez uwzględnienia innych. Bardzo niekorzystnie wypłynie to na finalną ocenę sytuacji prze sędziego.

Jeśli chcesz dochodzić swoich praw w postępowaniu rozwodowym, najlepiej mieć dobrego prawnika

Kiedy stawiasz zarzuty, potrzebujesz dowodów na to, że masz rację, jeśli ich nie masz, jest bardzo mała szansa, że twój wniosek zostanie rozpatrzony. Podobnie jest, gdy się rozwodzisz i potrzebujesz prawnika.

Pierwszą rzeczą jest określenie, jakie masz prawa, abyś wiedział, kiedy możesz złożyć świadome roszczenie lub szukać alternatywnych rozwiązań w celu poprawy sytuacji. Druga sprawa to odpowiednie rozeznanie, czy Twoje możliwości prawne nie zostały naruszone, a w tej kwestii możesz liczyć na prawnika.

Następną rzeczą jest zorganizowanie obrony, jeżeli jest się atakowanym przez byłego partnera. Aby to zrobić, musisz mieć oparcie w postaci świadków lub dowody na poparcie swojej skargi racji. Tymi zasobami mogą być zdjęcia, listy, filmy, rozmowy telefoniczne, wypowiedzi innych osób, nawet własne świadectwo jest głównym dowodem na to, co się dzieje. Nie wpadaj w grę fałszywego wskazywania palcem na osobę, twoje działania muszą być szczere i czyste.

Przy podziale majątku staraj się mieć kontrolę nad kontami i aktywami, które posiadasz

Kolejnym punktem spornym jest podział majątku, ponieważ jeśli nie będziesz ostrożny, możesz na wiele sposobów stracić swój majątek i aktywa zgromadzone podczas małżeństwa. Dlatego opłaca się mieć kontrolę nad rachunkami. Oczywiście można zwrócić się o pomoc do specjalistów – prawnik może zasugerować zaangażowanie księgowego lub eksperta finansowego i uporządkowanie dokumentów – nie jest to łatwy proces, ale warto go przejść aby odzyskać porządek w finansach.

Jeśli wiesz co masz, jak to zdobyłeś i jest dowód prawny na poparcie tego stwierdzenia, to nie będzie problemu. Masz prawo do dbania o to, co posiadasz – w końcu to twój majątek i majątek twoich dzieci.

Dbanie o prawa przy rozwodzie jest zadaniem osobistym i powinno być traktowane poważnie dla wspólnych korzyści. To, że związek się nie udał, nie upoważnia nikogo do znęcania się i trzeba to jasno powiedzieć.

Podobne tematy