Jeśli rozwód trafił do sądu, to prawdopodobnie wynika ze sporów między małżonkami. Zwykle spory te związane są z wydzieleniem majątku o dużej wartości. Z drugiej strony rozwody dotyczące kwestii opieki i alimentów na dzieci. W każdym przypadku jest to proces wysoce stresujący dla wszystkich zaangażowanych. Znajomość etykiety sądowej może pomóc uczynić ten proces łatwiejszym do opanowania. Oto odpowiedzi na pięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących etykiety sądowej.
Czego powinienem się spodziewać?
To najczęstsze pytanie osób, które nigdy nie były w sądzie. W tym kontekście warto zauważyć, że jest to środowisko konserwatywne i milczące, w którym muszą być zachowane wszelkie formy szacunku dla innych. Rozprawy są na ogół bardzo spokojne – sędziowie nie pozwalają na wybuchy emocji na sali rozpraw. Zaleca się współpracę z doświadczonym prawnikiem rozwodowym. Dzięki temu będziesz czuł się bardziej komfortowo i będziesz przygotowany do rozprawy.
Kiedy powinienem przyjechać?
Najlepiej przyjść co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem rozprawy. Ten czas przyda się, by nieco uspokoić nerwy. Dodatkowo będziesz mógł zapoznać się z najnowszymi szczegółami swojej sprawy. Możesz nawet spotkać się wcześniej z prawnikiem, jeśli uznasz to za konieczne. Z drugiej strony, należy spokojnie czekać jeżeli wystąpi opóźnienie w rozpoczęciu rozprawy.
Krótko mówiąc, bardzo ważne jest, aby być punktualnym.
Jak się ubrać?
Jeśli w sprawie rozwodowej chcesz sprawić wrażenie osoby pełnej szacunku i odpowiedzialności, najlepiej ubierz się odpowiednio. Na pewno powinieneś wybrać strój, który wyraża szacunek dla innych w sądzie i dla siebie. W sądach obowiązuje na ogół dress code. W większości przypadków zabraniają one stosowania koszulek bez rękawów, czapek, szortów oraz koszulek z obraźliwymi grafikami. Jeśli nadal masz wątpliwości co do odpowiedniego stroju. Pamiętaj, że możesz skonsultować się z prawnikiem w celu uzyskania najbardziej odpowiednich zaleceń dotyczących etykiety.
Czy mogę zabrać ze sobą do sądu dzieci?
Nie jest tajemnicą, że dzieci rozpraszają uwagę. I w tym przypadku obecność dzieci może bardzo utrudnić przeprowadzenie rozprawy – jest to czas wymagający dużego skupienia. Jedynym przypadkiem, w którym dzieci są przyjmowane w sądzie, jest wniosek sądu o ich zeznania. Będzie to zależało od specyfiki sprawy. Pamiętaj o tym, że rozprawa może potrwać dłużej niż się spodziewamy, lepiej zostawić dzieci pod opieką zaufanej osoby.
Czy są jakieś zasady sądowe, których Pan/Pani nie zna?
Powyższe informacje w szerokim zakresie obejmują podstawowe zasady wizyty w sądzie. Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać jest to, że większość sądów wymaga od Ciebie utrzymania spokoju. Zaleca się nawet brać przykład z sędziego, gdyż jest to najbardziej autorytatywna postać w danym miejscu. Dlatego jego zachowanie będzie odniesieniem tego, co powinno być przestrzegane w sądzie.
Nie bój się zapytać swojego prawnika o pewne specyficzne zasady obowiązujące w sądach, w których rozpatrywana jest Twoja sprawa.
Podobne tematy
- Jakie korzyści płyną z konsultacji z prawnikiem?
- Jak się przygotować do rozprawy sądowej o opiekę nad dzieckiem?
- Przystosowanie się do życia bez dochodów współmałżonka.
Ograniczenie odpowiedzialności
Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie mają charakter informacyjny i edukacyjny. Materiały zamieszczone na stronie doradztworozwodowe.pl nie stanowią opinii prawnej, porady prawnej ani wykładni prawnej. Autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości, błędy, pomyłki lub brak aktualności w opublikowanych treściach. Materiały zamieszczone na tej stronie użytkownik końcowy wykorzystuje na własną odpowiedzialność i tylko dla własnych potrzeb.