Zmiany w życiu danej osoby, jej byłego partnera lub w życiu jej dzieci mogą prowadzić do konieczności dokonania przeglądu środków, które zostały przyjęte w porozumieniu dotyczącym rozwodu i opieki nad dziećmi.
Jakie okoliczności pozwalają na zmianę postanowień rozwodowych?
Zmiana wysokości alimentów, może być motywowana m. in: zmianą w dochodach byłego partnera, zmianą potrzeb finansowych dzieci lub podjęciem pracy przez osobę, która fizycznie zajmuje się dziećmi, ciężką chorobę osoby płacącej alimenty, która uniemożliwia pracę zarobkową.
Zmiana ustaleń dotyczących opieki lub odwiedzin może być uzasadniona, na przykład przez:
- Fakt, że dzieci są coraz starsze.
- Ich zmieniające się preferencje dotyczące tego, z którym z rodziców chcą przebywać.
- Przeprowadzka do innego miasta
Pojawienie się nowych partnerów lub narodziny nowych dzieci mogą w niektórych przypadkach również uzasadniać weryfikację wysokości alimentów.
Wymagania dotyczące zmiany postanowień
Jeżeli zmieniły się okoliczności, które były analizowane przy ustalaniu pierwotnych środków, można wszcząć postępowanie sądowe zwane postępowaniem w sprawie zmiany środków.
- Muszą to być fakty nowe , czyli powstałe po wydaniu wyroku, który ustanowił obowiązujące środki.
- Zmiany muszą być obiektywne i istotne tak, aby można było uzasadnić nową sytuację.
- Ponadto nowe okoliczności muszą utrzymywać się w czasie , nie mogą mieć charakteru przejściowego lub poszlakowego.
- Zmiana nie może być wywołana przez powoda, musi być nieprzewidywalna, nieprzewidziana i poza kontrolą powoda .
Zmiana środków w związku ze zmianą miejsca pobytu
To, co jest istotne w tych sprawach, to udowodnienie, że rodzice posiadają odpowiednie umiejętności wychowawcze, które pozwolą im na sprawowanie opieki nad dziećmi w sposób przez nich żądany . W tym celu można poprosić o raport psychologiczny, który oceni nie tylko możliwości rodziców, ale także dzieci. W raportach tych przeanalizowana zostanie relacja rodziców z dziećmi, a zwłaszcza to, czy dzieci odniosą korzyści ze zmiany opieki na wspólną lub wyłączną.
Zmiana środków w odniesieniu do dzieci i władzy rodzicielskiej
Opieka rodzicielska to zespół praw i obowiązków rodziców nad małoletnimi dziećmi, który dotyczy głównie istotnych kwestii związanych z wychowaniem i zdrowiem dzieci.
Gdy związek pary dobiega końca, władza rodzicielska jest zazwyczaj przyznawana obojgu rodzicom, niezależnie od tego, czy opieka nad dzieckiem jest przyznawana jednemu z rodziców (opieka pojedynczego rodzica), czy obojgu (opieka wspólna).
Aby w procedurze zmiany środków można było orzec pozbawienie opieki rodzicielskiej lub jej wyłączne przyznanie jednemu z rodziców, konieczne będzie wykazanie rażącego naruszenia przez rodzica obowiązków właściwych dla opieki rodzicielskiej. Chodzi o poważne przypadki, takie jak istnienie nałogów, złe traktowanie każdego rodzaju czy powtarzające się zaniedbanie finansowe i emocjonalne dziecka.
Zmiana środków i ustaleń dotyczących wizyt: rozszerzenie
W innych przypadkach rodzic niebędący opiekunem stara się przedłużyć przyznane mu wizyty, aby spędzać więcej czasu z dziećmi: sukces tego działania polega na wykazaniu aktywnego zaangażowania w codzienne życie dzieci (zajęcia pozalekcyjne, wyniki w nauce, wypoczynek itp.)
Zmiana wysokości alimentów
Jeśli nastąpiły zmiany w sytuacji materialnej danej osoby lub w sytuacji materialnej byłego partnera, można wystąpić o zmianę nakazu alimentacyjnego. W tym celu należy wyjaśnić, które wydatki uległy zwiększeniu w stosunku do tych, które wcześniej były brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów.
Również w przypadku zmniejszenia dochodów wnioskodawcy należy wykazać, że jest to znaczne zmniejszenie, które oznacza istotne obniżenie możliwości finansowych wnioskodawcy.
Jeśli drugi rodzic podjął nową pracę z wyższym dochodem, należy uwzględnić zmianę, jeśli praca jest stabilna, a wzrost wynagrodzenia znaczny.
Może się również zdarzyć, że dzieci mają większe potrzeby finansowe lub uczą się, co uzasadnia podwyższenie alimentów.
Podobne tematy
- Twój były małżonek przeprowadza się do innego miasta…Co z dziećmi?
- Jak wprowadzić zmiany w opiece nad dzieckiem?
- Alimenty na rodzica w domu opieki: jak je wyegzekwować?
Ograniczenie odpowiedzialności
Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie mają charakter informacyjny i edukacyjny. Materiały zamieszczone na stronie doradztworozwodowe.pl nie stanowią opinii prawnej, porady prawnej ani wykładni prawnej. Autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości, błędy, pomyłki lub brak aktualności w opublikowanych treściach. Materiały zamieszczone na tej stronie użytkownik końcowy wykorzystuje na własną odpowiedzialność i tylko dla własnych potrzeb.