Wynajem nieruchomości jest jedną z najpopularnieszych umów jakie są zawierane. Aby ułatwić sobie nalezyte wywiązywanie się z obowiązków z jakimi taka umowa się wiąże przygotowaliśmy zestawienie praw i obowiązków – zarówno wynajmującego jak i najemcy lokalu.
7 PRAW NAJEMCY
1. Prawo do negocjowania z wynajmującym wysokości czynszu i czasu trwania umowy. Pomimo podpisania rocznej umowy najmu, najemca może ją wypowiedzieć po upływie 6 miesięcy od podpisania umowy, pod warunkiem zachowania co najmniej 30-dniowego okresu wypowiedzenia wobec wynajmującego.
Ponadto umowa najmu może być przedłużana corocznie na okres co najmniej trzech lat, jeżeli najemca wyrazi taką wolę , z jednym wyjątkiem: obowiązkowe przedłużenie umowy nie ma zastosowania, jeżeli po upływie pierwszego roku trwania umowy wynajmujący poinformuje najemcę, że potrzebuje on wynajętego lokalu mieszkalnego w celu wykorzystania go jako stałego miejsca zamieszkania dla siebie lub swoich krewnych pierwszego stopnia z krwi lub z tytułu przysposobienia albo dla swojego małżonka w przypadku prawomocnego wyroku orzekającego separację, rozwód lub unieważnienie małżeństwa.
2. Najemca ma prawo żądać od wynajmującego naprawy wszystkich tych elementów, które są niezbędne do utrzymania mieszkania w uzgodnionych warunkach nadających się do zamieszkania, bez prawa do podnoszenia z tego tytułu czynszu.
3. Preferencyjne prawo nabycia lokalu mieszkalnego , tzn. jeśli właściciel zdecyduje się sprzedać wynajmowany lokal mieszkalny, najemca ma pierwszeństwo przed osobami trzecimi w nabyciu tej nieruchomości. W umowie można jednak ustalić, że prawo to zostanie wyłączone.
4. Jeśli na koniec umowy dom jest w dobrym stanie i nie ma zaległych płatności, wynajmujący jest zobowiązany do zwrotu kaucji jaka została wniesiona przy podpisaniu umowy.
5. Jeżeli najemca zamierza przeprowadzić proste prace ulepszające, wynajmujący jest zobowiązany do ich poniesienia, jeżeli ich wykonania nie można w rozsądny sposób odłożyć do końca najmu. Najemca jest zobowiązany poinformować właściciela z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem o charakterze, rozpoczęciu, czasie trwania i przewidywalnych kosztach. Najemcy popierającemu roboty przysługuje obniżenie wysokości czynszu proporcjonalnie do części lokalu mieszkalnego, której został pozbawiony z powodu robót, a także odszkodowanie za wydatki, do których poniesienia zobowiązują go roboty.
6. Wynajmujący jest zobowiązany do przedstawienia pokwitowań lub pisemnych dowodów zapłaty czynszu na żądanie najemcy.
7. Prawo do zgłoszenia wynajmującego, jeśli ten wejdzie do mieszkania bez pozwolenia.
11 OBOWIĄZKÓW NAJEMCY
1. Wpłacić kaucję na początku stosunku najmu. Kwota ta stanowi z reguły jednomiesięczny czynsz za najem lokalu mieszkalnego.
2. Najemca jest obowiązany po opuszczeniu lokalu mieszkalnego pozostawić go w takim samym stanie, w jakim go zastał.
3. Dokonywania na własny koszt drobnych napraw koniecznych ze względu na zużycie wynikające ze zwykłej eksploatacji lokalu mieszkalnego oraz wynikających z niewłaściwego użytkowania.
4. Przestrzeganie zasad miesięcznego opłacania czynszu.
5. Najemca nie może dokonać cesji umowy najmu ani podnajmu bez pisemnej zgody wynajmującego.
6. Najemca musi jak najszybciej poinformować wynajmującego o naprawach, które są niezbędne do utrzymania mieszkania w stanie nadającym się do zamieszkania, aby służyło ono uzgodnionemu użytkowaniu, a także najemca jest zobowiązany do umożliwienia wynajmującemu i/lub technikom wyznaczonym przez wynajmującego wejścia do mieszkania w celu zweryfikowania potrzeby przeprowadzenia takich napraw w wynajmowanym mieszkaniu.
7. Nie może on, bez pisemnej zgody wynajmującego, wykonywać żadnych prac zmieniających konfigurację mieszkania.
8. Najemca nie może w żadnym wypadku wykonywać prac, które mogłyby naruszyć stabilność lub bezpieczeństwo lokalu mieszkalnego.
9. Najemca jest zobowiązany do ponoszenia kosztów prac ulepszających prowadzonych przez wynajmującego, których wykonania nie można w rozsądny sposób odłożyć do końca trwania najmu.
10. Zmieniania umowy na media na swoje nazwisko i opłacania rachunków za media bez zgody właściciela lokalu.
11. W mieszkaniu nie wolno prowadzić uciążliwych, niezdrowych, szkodliwych, niebezpiecznych lub nielegalnych działań.
OSIEM PRAW WŁAŚCICIELA
1. Do natychmiastowego wypowiedzenia umowy wynajmu w razie nie płacenia czynszu.
2. Do odliczenia części czynszu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.
3. Ustalenie wysokości czynszu oraz warunków umowy.
4. Odzyskania nieruchomość w przypadku skrajnej konieczności. Właściciel może odzyskać nieruchomość, jeśli chce ją wykorzystać jako miejsce stałego zamieszkania, dla siebie, dla krewnych pierwszego stopnia lub dla swojego małżonka w przypadku separacji, rozwodu lub unieważnienia.
5. Zatrzymać część kaucji, jeżeli po zakończeniu umowy w lokalu wystąpią szkody nie wynikające z normalnego użytkowania, lecz z niewłaściwego użytkowania, które można przypisać najemcy.
6. Uzyskać obniżenie czynszu w zamian za ulepszenia w nieruchomości.
Co prawda najemca może wykonywać prace ulepszające, jeżeli nie naruszają one stabilności lub bezpieczeństwa mieszkania i pod warunkiem, że posiada pisemną zgodę wynajmującego, jednakże wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę najmu, jeżeli prace nie zostaną wykonane w uzgodnionych terminach.
Ponadto, jeżeli najemca wykona prace bez zgody wynajmującego, wynajmujący może żądać, aby najemca pozostawił lokal mieszkalny w stanie pierwotnym po zakończeniu najmu bez odszkodowania.
7. Żądanie odszkodowania za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu. Jeśli najemca odejdzie przed końcem umowy, wynajmujący może żądać równowartości jednomiesięcznego czynszu za każdy rok pozostały do końca umowy, pod warunkiem, że w umowie znajduje się klauzula o tym mówiąca.
8. Zażądać zwrotu nieruchomości w takim stanie, w jakim została ona wynajęta.
6 OBOWIĄZKÓW WYNAJMUJĄCEGO
1.Dokonywanie zmian w przypadku niepełnosprawności własnej lub małżonka .
2. Płać podatki i opłaty.
3.Wykonywać i opłacać remonty konserwacyjne lokalu mieszkalnego zapewniające jego zdatność do zamieszkania , z wyjątkiem drobnych napraw lub tych, które wynikają z winy najemcy.
4. Umożliwić najemcy przeniesienie najmu na osoby trzecie w określonych sytuacjach, np. zgodnie z wyrokiem rozwodowym
5. Zwrócić kaucję, jeżeli nie ma szkód w lokalu mieszkalnym i nie ma zadłużenia wobec przedsiębiorstw użyteczności publicznej.
6. Jeżeli nieruchomość zmienia właściciela w wyniku sprzedaży i kupna, zachowaj umowę najmu.
Podobne tematy
- Jak profesjonalnie i bezpiecznie sporządzić umowę najmu okazjonalnego? pełny przewodnik
- Akt notarialny przy wynajmie mieszkania – kiedy jest potrzebny i jakie korzyści daje najemcy
- Akt notarialny – wynajem mieszkania krok po kroku
Ograniczenie odpowiedzialności
Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie mają charakter informacyjny i edukacyjny. Materiały zamieszczone na stronie doradztworozwodowe.pl nie stanowią opinii prawnej, porady prawnej ani wykładni prawnej. Autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości, błędy, pomyłki lub brak aktualności w opublikowanych treściach. Materiały zamieszczone na tej stronie użytkownik końcowy wykorzystuje na własną odpowiedzialność i tylko dla własnych potrzeb.