Po prawie całym życiu w związku małżeńskim, może się okazać, że trudno jest uzyskać rozwód. To trudna decyzja, która może wpłynąć na Twoje relacje osobiste, rodzinne, finansowe i społeczne.
Prawdopodobne przyczyny wzrostu liczby rozwodów
Dlaczego po długich latach małżeństwa jest tak wiele rozstań? Niektórzy uważają, że wyż demograficzny może odgrywać rolę w tej sytuacji. Inną możliwością jest długość życia, ponieważ ludzie żyją dłużej i mogą oczekiwać, że znajdą nowego partnera, z którym będą szczęśliwi. Ponadto rozwód stał się mniej stygmatyzowany i szerzej akceptowany. Ale to nie są jedyne powody.
Wolność finansowa – poszukiwanie lepszych warunków finansowych skłania również małżonków do zakończenia długiego pożycia małżeńskiego.
Konflikt interesów – Wraz z wiekiem ludzie również się zmieniają i mogą nie podzielać już tych samych upodobań i zainteresowań. Czasami może to być rutyna, zaniedbania osobiste, nieobecność dzieci, zmiana pracy, problemy zdrowotne lub ciągłe kłótnie, które wywołują pogorszenie relacji.
Jak separacja wpływa na:
Aspekt osobisty – Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna tego, że nie chcesz być dalej w małżeństwie, czeka cię szereg konsekwencji. Na poziomie osobistym prawdopodobnie obniży się Twoja samoocena i możesz czuć się winny, że nie udało Ci się uniknąć rozwodu. Utrata tożsamości osobistej to kolejna rzecz, z którą będziesz musiał się zmierzyć. Osobom, które przez długi czas były w związku małżeńskim, znacznie trudniej jest się identyfikować z nową rolą singla. Czują, że stracili część swojej osobowości.
Aspekt emocjonalny – Część emocjonalna jest najtrudniejsza, ponieważ przechodzą przez bardzo intensywne uczucia. Najczęstsze z nich to smutek lub przygnębienie z powodu zakończonego związku i wszystkich strat, jakie niesie ze sobą rozwód. Według niektórych badań mężczyźni częściej popadają w depresję, natomiast kobietom pokonanie emocjonalnych aspektów separacji małżeńskiej może zająć od trzech do pięciu lat, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.
Poziom ekonomiczny – Jeśli nie masz wystarczających oszczędności, stabilnej pracy i odpowiedniego wynagrodzenia trudniej będzie Ci się przystosować do nowego życia. Rozwód wiąże się z poważnymi zmianami finansowymi.
Środowisko rodzinne – Rozpad po długoletnim małżeństwie dotyka, w mniejszym lub większym stopniu, wszystkich członków rodziny. Jeśli miałeś dobre relacje z teściami, teściową lub dziećmi, to prawdopodobnie to się zmieni. Możesz nawet wpaść w kłopoty z rodzicami lub rodzeństwem za brak wsparcia lub chęć zbytniego ingerowania w decyzję. Najbardziej bolesne będzie powiedzenie dzieciom, że mama i tata nie będą już razem.
Jak na dzieci wpływa rozwód?
Niezależnie od tego, ile mają lat, rozwód zawsze silnie oddziałuje na dzieci. Akceptacja może trwać miesiącami, a czasem nawet latami. Jeśli kiedykolwiek myślałeś, że późne rozstanie nie będzie miało na nich wpływu, ponieważ są dorośli, byłeś w błędzie.
Badania, które zostały przeprowadzone na ten temat, wskazują na coś przeciwnego. Niektórzy twierdzą, że negatywnie wpływa to na relacje rodzic-dziecko. Problemy mogą się pojawić albo dlatego, że reagują agresywnie, albo są bardzo krytyczni wobec nich.
Według badaczy mężczyźni po rozwiązaniu małżeństwa mają zazwyczaj mniejszy kontakt ze swoimi dziećmi niż kobiety, zwłaszcza gdy ponownie się pobierają i zakładają nową rodzinę.
Może to prowadzić do zazdrości, dezorientacji, niepokoju. Także brak poczucia bezpieczeństwa, różnice z nowymi członkami rodziny i zwiększone trudności w przystosowaniu się do nowych zwyczajów.
Co się dzieje z życiem towarzyskim po rozwodzie?
Długie małżeństwa często mają wielu wspólnych przyjaciół, ale po rozwiązaniu małżeństwa życie towarzyskie nie jest już takie samo. Towarzyskie spotkania z nimi mogą być bardziej skomplikowane, a każdy z partnerów może nawet stracić przyjaźnie.
Podobne tematy
- Przystosowanie się do życia bez dochodów współmałżonka.
- Co przemyśleć przed zawarciem kolejnego zwiazku małżeńskiego?
- Kiedy jeden z małżonków opóźnia proces rozwodowy
Ograniczenie odpowiedzialności
Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie mają charakter informacyjny i edukacyjny. Materiały zamieszczone na stronie doradztworozwodowe.pl nie stanowią opinii prawnej, porady prawnej ani wykładni prawnej. Autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości, błędy, pomyłki lub brak aktualności w opublikowanych treściach. Materiały zamieszczone na tej stronie użytkownik końcowy wykorzystuje na własną odpowiedzialność i tylko dla własnych potrzeb.