Co to jest władza rodzicielska?
Kodeks cywilny nie definiuje wprost tego pojęcia, ale rozumie się przez nie prawa i obowiązki, jakie prawo przyznaje rodzicom w zakresie podejmowania podstawowych decyzji oraz prawnej reprezentacji dzieci i ich majątku.
Władza rodzicielska jest zwykle wspólna, chyba że istnieją szczególne okoliczności pozbawiające jednego z rodziców (maltretowanie, nadużycia…).
Jeżeli między rodzicami pozostającymi w separacji nie ma wspólnego porozumienia, sąd ustala, komu przysługuje władza rodzicielska nad małoletnimi dziećmi.
Co to jest opieka i kuratela?
Władza rodzicielska oznacza ogólne reprezentowanie dzieci i ich majątku, natomiast opieka nad dziećmi po separacji odnosi się do uprawnienia i obowiązku opieki nad dzieckiem, z którym dziecko mieszka zwyczajowo lub codziennie .
Obowiązkiem rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem jest dbanie o jego codzienne potrzeby (leki, wyżywienie, edukacja itp.), a więc podejmowanie niezbędnych działań ochronnych w celu zapewnienia dziecku opieki.
Na wspólnym utrzymaniu
W zależności od trybu, który jest uznawany za bardziej dogodny po separacji małżeńskiej z dziećmi, opieka może być sprawowana tylko przez jednego z rodziców (opieka pojedynczego rodzica) lub przez oboje (opieka wspólna), co oznacza wyrównanie czasu, jaki dziecko spędza z każdym z rodziców.
W tym ostatnim przypadku rodzice mogą korzystać z opieki przez tygodnie, miesiące, kwartały itd… w zależności od wieku dzieci, obowiązków zawodowych i tak dalej.
Jakie są kryteria przyznania opieki jednemu lub drugiemu małżonkowi w przypadku separacji małżeńskiej z dziećmi?
-
- Najlepszy interes dzieci lub interes nadrzędny
- Zasada nierozdzielania rodzeństwa
- Wiek dzieci
- Pochodzenie rodzinne
- Miejsce zamieszkania
- Czas dostępny dla rodziców
- Etc.
Jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami?
Jak już wspomniano, w separacji małżeńskiej oboje rodzice zazwyczaj zachowują władzę rodzicielską, ale opiekę nad dzieckiem sprawuje tylko ten rodzic, który z nim mieszka (z wyjątkiem przypadków wspólnej opieki), przy czym drugiemu rodzicowi przysługuje tzw. prawo do odwiedzin.
Rodzic nie sprawujący opieki ma prawo do przebywania w towarzystwie dziecka (dzieci) w czasie określonym przez Sąd.
Jak ustala się czas wspólny z dzieckiem (dziećmi) w separacji małżeńskiej?
Jeśli osiągnięcie porozumienia nie jest możliwe, sędzia określi okresowość, miejsce i sposób spotkań dla rodzica, który ma prawo do widzenia się z dzieckiem.
Separacja małżeńska a dorosłe dzieci
Rozwód i separacja w przypadku pełnoletnich dzieci nie budzi kontrowersji, zwłaszcza jeżeli chodzi np. alimenty, które mogą przysługiwać pełnoletnim dzieciom, ale mogą zostać rozwiązane w drodze porozumienia lub po wyroku sądowym .
W tym zakresie zarówno Sąd Najwyższy orzekł, że “alimenty na rzecz dziecka nie ustają z chwilą osiągnięcia przez nie pełnoletności, lecz obowiązek ten rozciąga się do czasu osiągnięcia przez dziecko wystarczającej sytuacji ekonomicznej, pod warunkiem, że potrzeba ta nie powstała w wyniku zachowania samego dziecka”.
Jeżeli dziecko, które osiągnęło pełnoletność, zaniedbuje się w nauce, np. nie poświęca się edukacji niezbędnej do wejścia w świat pracy, i nie kończy tych studiów w rozsądnym terminie z powodu niewystarczającego poświęcenia, obowiązek alimentacyjny rodziców ustaje, ponieważ nie może być nałożony na rodziców.
Podobne tematy
- Rodzaje opieki nad dzieckiem po rozwodzie
- 6 najczęstszych powodów utraty opieki nad dzieckiem
- 5 porad na powrót do szkoły po rozwodzie rodziców
Ograniczenie odpowiedzialności
Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie mają charakter informacyjny i edukacyjny. Materiały zamieszczone na stronie doradztworozwodowe.pl nie stanowią opinii prawnej, porady prawnej ani wykładni prawnej. Autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości, błędy, pomyłki lub brak aktualności w opublikowanych treściach. Materiały zamieszczone na tej stronie użytkownik końcowy wykorzystuje na własną odpowiedzialność i tylko dla własnych potrzeb.