Kiedy miłość bezpowrotnie się skończyła i jedyną możliwą drogą jest rozwód, normalne jest, że pojawiają się wątpliwości i trudno jest podjąć ostateczną decyzję. Tym bardziej, gdy w małżeństwie są wspólne dzieci. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, zacznij od poszukiwania prawnika rodzinnego, który będzie Ci pomagał. Będziesz go potrzebować do wszczęcia postępowania i rozwiązania ważnych spraw, takich jak: opieka nad dziećmi, alimenty i podział dóbr małżeńskich. Ńiektóre rozwody bywają skomplikowane, ponieważ małżonkowie nie zgadzają się co do sposobu rozstania.
Twoj prawnik musi to być doświadczonym specjalistą, który wzbudza zaufanie i rozumie Twój problem, ponieważ szczerość między oboma będzie niezbędna. Jeśli nie, będzie Ci znacznie trudniej wybrać to, co najlepsze dla Ciebie i Twoich dzieci, w czasie, który wydaje się być końcem świata. Możesz nawet przejść przez dłuższy i bardziej skomplikowany proces niż zwykle z powodu złego zarządzania.
Mediacja jako alternatywa
Jedną z cech wspólnych osób, które decydują się na rozwód, jest potrzeba spokoju, aby powrócić do swojego życia. Jednak w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie chce się pogodzić z rozwiązaniem małżeństwa, osiągnięcie harmonijnego porozumienia jest bardzo trudne. Zwykle wtedy zaczynają się batalie m.in. o władzę nad dziećmi i podział majątku nabytego w trakcie małżeństwa. W takim przypadku mediacja jest dobrą alternatywą dla rozwiązania sporów.
Polega na negocjacjach, w których neutralna osoba trzecia interweniuje między dwiema stronami. Celem jest pomoc rozstającym się parom w osiągnięciu szybszego i satysfakcjonującego rozstania formalnego. Dzięki temu proces ten jest znacznie prostszy i szybszy, a także tańszy.
Pozew z orzeczeniem o winie
Kiedy wszystkie drogi pojednania zostały wyczerpane i nie jest możliwe zawarcie ugody, nie pozostaje Ci nic innego, jak złożyć pozew. Na tym etapie procesu nadal będzie potrzebna pomoc prawnika.
Chociaż w internecie, bibliotekach prawniczych i kancelariach sądowych dostępnych jest mnóstwo formularzy, które pozwalają na samodzielne złożenie wniosku, najlepiej zasięgnąć porady, aby nie popełnić błędu.
Źle napisany formularz, pominięcie wymogu lub błędna interpretacja materiałów może opóźnić sprawę. Dlatego zawsze należy skorzystać z porady eksperta w danej dziedzinie.
Jak prawnik rodzinny przedstawia sprawę?
Prawnik rodzinny jest odpowiedzialny za sporządzenie dokumentacji i złożenie jej w imieniu swojego klienta. Po zakończeniu tego etapu oczekuje się, że pozwany odpowie na petycję, a także złoży oświadczenia o posiadaniu wspólnego majątku.
Po złożeniu pozwu otwiera się proces, który ma ustalić, kto zawinił i czy jest zdolny do życia w małżeństwie. Sędzia sądu rodzinnego bada okoliczności sprawy i sprawdza, czy w oświadczeniach nie ma przekłamań.
Na podstawie przeglądu faktów, dowodów i porozumień zawartych między stronami podejmuje ostateczną decyzję. Żaden inny organ prawny nie jest do tego upoważniony.
Zapewni on również zgodność z przepisami prawa dotyczącymi podziału majątku małżeńskiego i zobowiązań w zakresie wsparcia byłych małżonkow, zwłaszcza w temacie utrzymania dzieci. Jeśli w trakcie procesu para osiągnie porozumienie, będzie je podtrzymywał, o ile nie jest ono nieracjonalne i nie narusza dobra żadnego małżonka, a zwłaszcza dzieci.
Krokiem, który następuje po decyzji sędziego jest ogłoszenie rozwiązania małżeństwa. Gdy to zostanie zrobione, sędzia wydaje ostateczny wyrok rozwodowy, który określa warunki rozstania i może być ważny przez długi okres czasu. Jest to niezbędne do dokonania zmiany nazwiska, rozdzielenia zobowiązań wobec wierzycieli oraz aktualizacji dokumentów tożsamości.
Podobne tematy
- Prawnik rodzinny – kim jest i jak może Ci pomóc?
- Kiedy jeden z małżonków opóźnia proces rozwodowy
- 4 ważne kwestie w których z pomocą przyjdzie prawnik rodzinny
Ograniczenie odpowiedzialności
Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie mają charakter informacyjny i edukacyjny. Materiały zamieszczone na stronie doradztworozwodowe.pl nie stanowią opinii prawnej, porady prawnej ani wykładni prawnej. Autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości, błędy, pomyłki lub brak aktualności w opublikowanych treściach. Materiały zamieszczone na tej stronie użytkownik końcowy wykorzystuje na własną odpowiedzialność i tylko dla własnych potrzeb.