Testament – czyli dokument zarządzający spadkiem

Spadek to, najogólniej mówiąc, czynność prawna, w wyniku której spadkodawca, czyli osoba zmarła, przekazuje swój majątek, prawa i obowiązki jednej lub kilku innym osobom zwanym spadkobiercami. Reżimem prawnym regulującym dziedziczenie jest prawo spadkowe.

Przy podziale spadku często pojawiają się konflikty wynikające ze złożoności procedury (spadkobiercy, którzy czują się pokrzywdzeni w stosunku do innych, pominięty majątek zmarłego itp.) Aby uniknąć w przyszłości sporów, warto skorzystać z porady prawników, którzy są ekspertami w dziedzinie prawa spadkowego.

Proces dziedziczenia

Przy podziale spadku następuje pewien proces, który z kolei obejmuje szereg czynności:

  • Przede wszystkim spis majątku, praw i obowiązków zmarłego .
  • Wycena (oszacowanie) zinwentaryzowanych aktywów, praw i zobowiązań.
  • I wreszcie wyznacza się podział między różnych spadkobierców.

Jakich informacji dostarcza nam testament?

Kiedy człowiek umiera, zwłaszcza gdy śmierć następuje niespodziewanie, krewni i spadkobiercy zastanawiają się, czy zmarły sporządził testament. Jest to wątpliwość uzasadniona, gdyż w przypadku istnienia testamentu, o podziale spadku w dużej mierze decyduje ten dokument.

W tym momencie potencjalni spadkobiercy mogą jedynie potwierdzić istnienie testamentu, żądając poświadczenia ostatniej woli zmarłego.

Świadectwo to, w przypadku śmierci, dowodzi czy i komu zmarły pozostawił swój majątek, dlatego też testament jest podstawą do rozpoczęcia procedury spadkowej.

 W jaki sposób uzyskuje się testament i kto może się o niego ubiegać?

Testament może zostać sporządzony notarialnie – wtedy jego zapis posiada notaruisz w obecności, którego został on spisany. Kancealrie notarialne posiadają w swoich archiwach odpis każdego sporządzonego u nich dokumentu. Aby uzystać dostęp do testamentu zmarłego należy udowodnić, że ma się uzasadniony interes aby otrzymać wgląd do woli zmarłego. Można tego dokonać przedstawiając dowody na to, że jest się spokrewnionym z osobą zmarłą, lub otrzymało się zapewnienie o przekazaniu części majątku jeszcze za życia spadkodawcy. Akt zgonu uzyskuje się z Urzędu Stanu Cywilnego. Jest to wierna kopia rejestracji zgonu i zawiera wszystkie informacje dotyczące tożsamości zmarłego i faktu śmierci. W przypadku, gdy zmarły nie sporządził testamentu, konieczne będzie przeprowadzenie procesu o stwierdzenie nabycia spadku w celu ustalenia, kto jest i w jakiej części uprawniony do dziedziczenia.

Podobne tematy